Son yıllarda rekonstruktif ve estetik cerrahi alanındaki ilerlemeler, bu ameliyatların giderek artan bir sıklıkla yapılır hale gelmesine yol açmıştır. Estetik ameliyatların maliyetlerinin azalması ve ameliyat tekniklerinin geliştirilmesi, bu ameliyatların popülerliğini daha da arttırmıştır.

Genital bölgeye yönelik estetik ameliyatlara ilgi de son 20 yıldır daha belirgin hale gelmektedir. Penis büyütme ve kalınlaşırma ameliyatları veya penis eğriliğini gidermeye yönelik cerrahi tedaviler, neredeyse vücudun diğer bölgelerine uygulanan estetik ameliyatlar kadar rağbet görmektedir. Son yıllarda geliştirilen radyofrekans, dolgu, şok dalga tedavisi, PRP ve kök hücre gibi uygulamaların da uluslararası markete girmesiyle ile cerrahi dışı branşlardaki hekimler de genital estetik alanına odaklanmışlardır. Ancak bu tedavilerin hemen hiç birinin sağlık otoriteleri tarafından onaylanmadığı ve halihazırda ‘deneysel tedaviler’ olarak kabul edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İlki geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Rekonstruktif – Estetik Genital Cerrahi & Seksoloji Kongresi’nin (RAGSS) ikincisini bu yıl Aralık ayında yapılıyor. Genital bölge rekonstruktif – estetik operasyonları ve ayrıca cinsel sağlık alanlarında çalışan, ulusal ve uluslararası pek çok uzman ismin İstanbul’da ağırlanacağı toplantıda Dr. Ege Can Şerefoğlu da konuşmacılar arasında bulunuyor.

Kongre sayfasına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://ragss.org/?p=home

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment