Amerika Birleşik Devletlerinin saygın basın kuruluşu CNN geçtiğimiz günlerde ilginç bir habere imza attı. Dünyanın en prestijli akademik yayınlarından biri olan Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı derginin son sayısına dayandırılan haberde, ibuprofen adlı ağrı kesicinin erkeklerde kısırlığa yol açabileceği kaydedildi. Fransız ve Danimarkalı araştırmacıların yayınladıkları bu bilimsel çalışmanın bulgularına göre ibuprofen adlı maddenin özellikle genç erkeklerde yoğun olarak kullanımının testosteron hormonu üretimini etkilediği gösterildi. İbuprofenin genç erkeklerdeki testis fizyolojisini tamamiyle değiştirerek sperm üretimini de bozabileceği ve ileriki yaşlarda sertleşme bozukluğu, cinsel istekte azalma, depresyon ve hatta kas kaybına yol açabileceği kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) tahminlerine göre gelişmekte olan ülkelerdeki her dört çiftten biri çocuk sahibi olmakta problem yaşıyor ve bu oran her geçen gün artıyor. Yapılan analizler dünya üzerindeki 45 milyon çiftin (tüm çiftlerin %15’inin) kısırlık problemi ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Bu çiftlerin %50’sinde erkek partnerlerde bir problem saptanıyor. Erkeklerin sperm sayısındaki değişikliğin incelendiği bir diğer çalışma ise, 1973 yılından 2011 yılına kadar geçen yaklaşık 40 senelik sürede sperm sayısında %60’a varan bir azalma olduğunu ileri sürüyor. Testosteron, uyuşturucu maddeler, antidepresanlar ve hatta bazı mide ilaçlarının sperm üretimini bozduğu bilinse de, bilmediğimiz bir çok kimyasal madde de sperm kalitesini bozabilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin en azından bir süre her türlü kimyasal maddeden ve sigaradan uzak durması faydalı olacaktır.

 

KAYNAK:

http://edition.cnn.com/2018/01/08/health/ibuprofen-male-fertility-study/index.html?sr=fbCNN010818ibuprofen-male-fertility-study0352PMStoryGalLink

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment