Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, fazla miktarda yağ içeren beslenme alışkanlığının prostat kanserinin yayılmasına neden olabileceğini gösterdi. Nature Genetics ve Nature Communications adlı dergilerde yayınlanan araştırmanın bulguları, genlerimiz ile besinlerden aldığımız yağların etkileşiminin prostat kanserinin yayılmasındaki rolünü ortaya çıkarttı. İnsanların yaşam biçiminde yapacağı değişikliklerin kanser tedavisindeki önemi hakkında yeni kanıtlar sunan bu araştırma aynı zamanda ilaçların prostat kanseri tedavisindeki etkinliğini arttırmanın da yolunu açıyor.

AŞIRI YAĞLI BESİN TÜKETİMİ PROSTAT KANSERİNE NEDEN OLUR MU?

     Aşırı yağlı yemeklerin prostat kanseri oluşumu üzerindeki etkisi uzun yıllardır bilinmektedir. Prostat kanseri sıklığının en fazla Amerika Birleşik Devletlerinde, en az Japonya’da rastlanıyor olmasının altında yatan sebeplerden biri belenme alışkanlıkları olabilir. Çocuk yaşta Amerika Birleşik Devletlerine göç eden erkeklerdeki prostat kanseri riskinin de fazla olması bu kanıyı destekler niteliktedir. Her ne kadar besinlerdeki yağlar ile prostat kanseri arasındaki ilişkiyi doğrudan ortaya koyan kanıtlar henüz bulunmasa da, Medical News Today dergisinde aşırı yağlı beslenme alışkanlığı ile prostat kanseri gelişimi arasındaki bağlantıyı işaret eden çalışmalar yayınladı. Aşırı yağlı besinler tüketen erkeklerin, meyve-sebze ve tahıl tüketen erkeklere göre prostat kanserinden ölme riskinin bir buçuk kat daha yüksek olduğunu ileri süren dergi, prostat kanseri yayılmasının da aşırı yağlı gıdalar tüketenlerde daha hızlı olduğunu gösterdi. .

OBEZİTE İLAÇLARI YAĞ ÜRETİMİNİ DURDURUYOR VE PROSTAT KANSERİNİ GERİLETİYOR

     Prostat kanseri hücrelerindeki genler üzerinde araştırma yapan uzmanlar, vücuda hızla yayılan (metastaz yapan) kanser hücrelerinin aşırı miktarda yağ ürettiğini saptadılar. Prostat kanseri hücrelerinin yağ üretimini engelleyerek ve prostat kanserini tedavi edebilecek bir ilaç arayışına giren araştırmacılar fatostatin adlı bir obezite ilacının yağ üretimini durdurduğunu ve prostat kanserinin gerilediğini gözlediler.

AŞIRI YAĞLI BESLENME PROSTAT KANSERİNİN YAYILMASINI İLERLETEBİLİR

     Araştırmalarına devam eden bilim insanları deney hayvanlarının besinlerindeki yağ oranını arttırdıklarında, bu hayvanlardaki prostat kanseri hücrelerinin ilerlediklerini saptadılar. Aşırı yağlı beslenme alışkanlıklarının prostat kanserinin yayılmasında genetik dışı faktörlere işaret eden bu çalışmanın sonuçları yeni tedavilerin de yolunu açıyor. Prostat kanseri olan hastaların obezite ilaçları kullanarak daha uzun süre yaşayabileceklerini belirten uzmanlar, prostat kanseri hastalarının mutlaka yağsız diyet uygulamaları gerektiğinin altını çiziyor.

KAYNAK:

J Clin Oncol. 2017;35(29):3272-3274. © 2017 American Society of Clinical Oncology

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment