Her geçen yıl sıklığı giderek artan infertilite (kısırlık) problemi günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin %20’sinde görülmekte ve tüm dünyayı tehtid eden bir sağlık sorunu haline gelmektedir. İnfertilite problemi yaşayan çiftlerin yaklaşık olarak yarısında erkeklerin sperm parametrelerinde bir bozukluk saptanır. Bu erkelerin yaklaşık olarak %15’inde boşalma sırasında dışarıya atılan menide hiç sperm hücresine rastlanmaz.

Azospermi adı verilen bu durum tüp bebek tedavilerindeki ilerlemeler sayesinde tedavi edilebilmektedir. Azospermi problemi yaşayan erkeklerde basit cerrahi müdahaleler ile sperm elde edilebilir ve bu spermler tüp bebek tedavisinde kullanılabilir. Böylece eskiden hiç bir şekilde evlat sahibi olamayan azospermi hastalarının çoğu, testisten elde edilen spermler sayesinde sağlıklı çocuk sahibi olabilirler.

Testisten sperm elde etmek için androloji uzmanlarınca geliştirilmiş birkaç teknik mevcuttur. Bunlardan en kolay ve çabuk gerçekleşeni testiküler sperm aspirasyonu (TESA) işlemidir. Testisin birkaç noktasına iğne batırılarak gerçekleştirilen TESA işlemi sırasında herhangi bir kanama olmaz ve hasta bir kaç saat içinde taburcu edilebilir.

Testisin sperm üretiminde bozukluk olan durumlarda ise testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) işlemi uygulanır ve testise küçük bir kesi yapılarak sperm toplanır. Bu işlemin başarısız olması halinde ise, testis tamamen açılır ve cerrahi mikroskoplar kullanılarak testis içinde sperm üretimi olan bölgeler araştırılır. TESE ve mikroskopik TESE işlemi de ehil kişilerce yapıldığında son derece güvenli cerrahi müdahalelerdir ve hastalar genellikle aynı gün içinde taburcu edilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment