Geçtiğimiz yıl Seattle’da gerçekleştirilen “Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı”nda sunulan yeni bir araştırmaya göre, korunmasız (prezervatif kullanılmayan) cinsel ilişki sonrası 72 saat içinde doksisiklin içeren antibiyotik kullanımı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların riskini %47 oranında azaltabilmektedir.

Prezervatif olmadan seks yapan erkeklerin, ilişkiden sonraki 72 saat içinde iki adet 100 mg’lık doksisiklin hapı almaları halinde klamidya ve sfiliz gibi cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlara daha az yakalandığını saptayan araştırmacılar, antibiyotik alanların daha fazla karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma sorunu yaşadıklarını kaydettiler.

Her ne kadar ilişki sonrası antibiyotik kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma açısından kısmen etkili olsa da, hala prezervatif kullanımı kadar başarılı sonuçlar veren antibiyotik bulunmamaktadır. İlişki öncesinde kullanılan bu antibiyotiklerin HIV, siğil (human papilloma virüsü – HPV) veya uçuk (herpes simpleks virüsü – HSV) gibi viral hastalıklardan kişiyi korumayacağı unutulmamalıdır. Bununla birlikte, bu protokol hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç mekanizmaları geliştirebileceği konusunda kaygılı olan araştırmacılar bu stratejinin uzun vadede ne kadar başarılı olacağından kaygı duymaktadır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için hala prezervatif kullanımı önerilmektedir.

KAYNAKLAR
Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections 2017
Molina, Jean-Michel, et al.
“On Demand Post Exposure Prophylaxis with Doxycycline for MSM Enrolled in a Prep Trial”
(Abstract 91LB. Presented February 16, 2017)
http://www.croiconference.org/sessions/demand-post-exposure-prophylaxis-doxycycline-msm-enrolled-prep-trial
Medscape Medical News
Boerner, Heather
“Antibiotics After Sex Nearly Halves Incidence of STIs”
(February 16, 2017)
http://www.medscape.com/viewarticle/875892

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment