bel ağrısı

Özellikle orta yaşlı kişilerde oldukça sık rastlanan bel ağrıları, insanların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Doğumsal bozukluklardan bel fıtığına, travmadan kemik erimesine, psikolojik problemlerden bazı kanser türlerine kadar bir çok hastalık bel ağrısına yol açabilir. Bu bel ağrıları kişinin iş ve sosyal yaşamını sarsabileceği gibi cinsel hayatı da etkileyebilir. Cinsel ilişki sırasında bel eklem ve kaslarını zorlayıcı hareketler bel ağrısını tetikleyerek cinsel ilişkinin devamına engel olabilir. Bel ağrısı olan birçok kişinin daha az sıklıkla cinsel birliktelik yaşayabildikleri ve bu durumun hem kendilerini hem de partnerlerini olumsuz yönde etkilediği bildirilirmiştir.

Bel ağrısı olan insanlar için en ideal pozisyonlar hangileridir?

Bel ve sırt ağrıları olan kişilerde bazı cinsel pozisyonlar bu problemlerin önüne geçebilir. Waterloo Üniversitesi’nde 2015 yılında yapılan bir çalışmada, laboratuvar ortamında cinsel ilişkiye giren 10 heteroseksüel çiftin omurga hareketleri özel cihazlar ile değerlendirilmiş ve hangi cinsel ilişki pozisyonlarının bel ağrısı olan insanlar için daha uygun olabileceği araştırılmıştır. Bel ağrısının öne doğru eğilmeyle (fleksiyon) ya da geriye doğru esnemeyle (ekstansiyon) olduğu durumlar için farklı pozisyon önerilerinin yapıldığı araştırmada, kadın ve erkek partner için de farklı öneriler sıralanmıştır.

Bu spesifik cinsel ilişki pozisyonlarının dışında, bel ağrısı problemi yaşayan kişiler cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmek için aşağıdaki yöntemleri de uygulayabilir:

  • Cinsel ilişki öncesi sıcak bir duş almak
  • Cinsel ilişki öncesi bir ağrı kesici içmek
  • Cinsel ilişki sırasında kalça ve dizlerle hareket etmek, omurgayı hareket ettirmemek
  • Sırtın altına yuvarlaklaştırılmış havlu veya bir yastık yerleştirmek.
  • Cinsel ilişki sonrası sırtın üzerine buz koymak.

Bel ağrısı problemi yaşayan çiftler arasındaki iyi iletişimin önemi de göz ardı edilmemelidir. Belirli bir pozisyon bel ağrısı yaşayan partnerin bu ağrısını tetikliyorsa, diğer partner bu durumu bilmeli ve bu tür hareketlerden kaçınmalıdır. Bel ağrısı olan kişiler hangi cinsel ilişki pozisyonlarının kendileri için daha uygun olduğunu öğrenmek için bir doktora veya fizyoterapiste başvurabilir.

KAYNAKLAR:

Sidorkewicz N, McGillç SM. “Documenting female spine motion during coitus with a commentary on the implications for the low back pain patient,” European Spine Journal 2014

http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00586-014-3626-y

Sidorkewicz N, McGillç SM. “Male Spine Motion During Coitus: Implications for the Low Back Pain Patient,” Spine 2014.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4381984/

Laidman J. “Is There Sex After Low Back Pain?” MedScape Orthopedics 2015

http://www.medscape.com/viewarticle/849967

University of Waterloo “New findings will improve the sex lives of women with back problems” (News release. October 24, 2014)

https://uwaterloo.ca/news/news/new-findings-will-improve-sex-lives-women-back-problems

Phillip A. “Bad back? These are the best sex positions to ease the pain.” The Washington Post 2014

https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2014/09/10/bad-back-these-are-the-best-sex-positions-to-ease-the-pain/

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment