Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan Corona virüsü salgını toplum sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde Ocak 2020’de ortaya çıkan ve aradan geçen bir kaç ay içerisinde tüm dünyada binlerce can kaybına yol açan bu ölümcül virüs, temel olarak akciğerleri tutuyor ve ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromuna yol açıyor. Ancak uzmanlar, virüsün neden olduğu hasarın akciğerlerle sınırlı olmayabileceği konusunda toplumu ve sağlık otoritelerini uyarıyor.

 

2002 ve 2003 yıllarında ortaya çıkan SARS salgınına neden olan virüsün insan vücudu üzerindeki etkilerini araştıran sağlık görevlileri, bazı erkek hastaların testislerinde ciddi yapısal ve fonksiyonel hasar rapor ettiler. Bugün ki salgından sorumlu olan yeni Corana virüsün, yaklaşık 20 yıl önceki SARS salgınından sorumlu olan Corana virüsüne oldukça benzer olduğunu kaydeden uzmanlar, günümüzdeki virüsün (SARS-CoV-2) de erkek testislerine hasar verebileceği sonucuna vardılar.

Bu virüsün erkek kısırlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için Corona virüs salgınının başladığı düşünülen Çin’in Wuhan kentinde bulunan Tongji Hastanesindeki doktorlar, kapsamlı bir çalışma başlattılar. Bu çalışmada yer alan araştırmacılar Corana virüsünün erkek üreme sistemine verdiği hasarları tespit etmeyi amaçladılar. Corona virüsü bulaşmış ancak hastalığı atlatmış olan erkek hastalarına sperm testi yaptırmaları konusunda çağrıda bulunan araştırmacılar, bu virüsün insanların üreme sisteminde bulunan hücrelerin zarlarındaki proteinlere yapışarak doku hasarına neden olabileceğini saptadılar.

Şu ana kadar yapılan çalışmalar Corana virüsünün direkt olarak erkek kısırlığına yol açtığına dair somut kanıtlar sunmasa da, bilim insanları bu hastalığın sperm üretimini ve erkek üreme  hormonlarını etkileyebileceğini öne sürüyorlar. Bu nedenle Çinli uzmanlar çocuk sahibi olmayı düşünen ve Corona virüsünden etkilenen erkeklerin en kısa sürede sperm kalitesi ve hormon seviyesi testlerini yaptırmaya davet ediyorlar.

Ülkemizde her geçen gün sayısı artan erkek Corona virüsü mağdurlarının da bu bulguları dikkate alması ve hastalıklarını atlattıktan sonra bir üroloji uzmanına görünerek erkek üreme sağlığı açısından değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

 

Referanslar

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8104477/Doctors-claim-new-coronavirus-cause-damage-mans-TESTICLES.html

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment