Çin’in Wuhan Kentinde Aralık 2019 ortalarında başlayan ve bir kaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan coronavirüs (COVID-19), hayatımızın her alanını olumsuz yönde etkiliyor. Temel olarak solunum sistemini tutan ve damlacık yoluyla bulaşan bu virüs, iş yaşamından sosyal hayata kadar hemen her alışkanlığın değişmesine yol açıyor.

Coronavirüs salgınının önüne geçebilmek için sağlık otoriteleri “evde kal” çağrıları yapıyor ve “sosyal mesafe” uygulamasıyla bireylerin birbirine 90 cm.den fazla yaklaşmamaları önerisinde bulunuyor. Bu haklı uyarılar, coronavirüs salgını sırasında güvenli cinsel hayatın nasıl olması gerektiği sorusunu açığa çıkarıyor.

Coronavirüsün; HIV, insan papilloma virüsü (HPV) veya herpes virüsü (HSV) gibi meni ya da vajinal salgılarda bulunduğuna dair her hangi bir bilimsel veri bulunmuyor. Ancak cinsel ilişki sırasında coronavirüsün bir kişiden diğerine damlacık yoluyla bulaşma ihtimali hayli yüksek. Bu nedenle coronavirüs pandemisi sırasında güvenli cinsel yaşam için bazı önlemler almak gerekiyor.

Her ne kadar bu alanda herhangi bir çalışma yapılmış olmasa da, birlikte yaşayan ve sosyal izolasyon çağrılarına uyan tek eşli çiftlerin cinsel birlikteliklerinde coronavirsüs bulaşma ihtimali bulunmuyor. Ancak bu senaryo dışındaki cinsel birlikteliklerde coronavirüs bulaşma riski olduğu için dikkatli olmak gerekiyor.

Öpüşme ile Coronavirüs bulaşır mı?

Coronavirüs tükürük ve solunum yolları salgılarında bulunur. Bu nedenle öpüşme sırasında çiftlerin birbirlerine virüs bulaştırma ihtimalleri son derece yüksektir. Coronavirüs bulaşan kişide hastalığın bulgularının çıkması 14 gün kadar sürebildiği unutulmamalı ve sosyal izolasyona uymayan kişilerle (sağlıklı görünseler bile) öpüşmekten kaçınılmalıdır.

Tek gecelik ilişkiler güvenli mi?

Son zamanlarda bazı cep telefonu uygulamalarının da etkisiyle, özellikle büyük şehirlerde tek gecelik ilişkilerin sayısında ciddi bir artış izleniyor. Sağlık açısından çeşitli sakıncaları olan bu trend nedeniyle tüm dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıkların sayısında dramatik bir artış mevcut. Sosyal izolasyon kurallarına uymayan kişilerle tek gecelik ilişkiler yaşamak, coronavirüs salgını yaşadığımız bu günlerde bu virüsün de yayılmasına yol açar ve sağlık için ciddi tehdit oluşturur. Bu nedenle tek gecelik ilişki yaşamayı tercih eden kişilerin, bu uygulamalarına salgın bitene kadar ara vermeleri gereklidir.

Coronavirüs açısından riskli bireylerle ilişki sakıncalı mı?

Coronavirüs enfeksiyonu özellikle 45 yaş üstü, sigara kullanan, obezite sorunu yaşayan, akciğer veya kalp rahatsızlıkları olan veya bağışıklık sistemi zayıf kimselerde daha bağır seyretmektedir. Sosyal izolasyon kurallarına uymayan kişilerin, bu tür sağlık sorunları olan kimselerle cinsel ilişkiye girmeleri, onların hayatı açısından tehlikeli olabilir.

 

Yukarıda bahsedilen tehlikelere rağmen coronavirus bulaşması açısından riskli cinsel ilişkide bulunulacaksa, cinsel ilişkiden önce elleri su ve sabun ile en az 20 saniye yıkamak tehlikeyi azaltacaktır. Cinsel ilişki sırasında öpüşmemek, damlacık yolu ile bulaş riskini en aza indirecek pozisyonlar denemek veya maske ile cinsel birlikte bulunmak alınabilecek diğer önlemler arasındadır. Salgın bitene kadar kendini iyi hissetmeyen, öksüren veya ateşi olan kimselerle cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

 

Kaynaklar

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/prevention.html

https://www1.nyc.gov/assets/doh/downloads/pdf/imm/covid-sex-guidance.pdf

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment