Slip iç çamaşırı modeli kullanılmaya başlanalı yaklaşık 80 yıl oldu ve satış rakamlarına göre hala erkekler için birinci sırada olmayı sürdürüyor. Uzmanlar ise slip iç çamaşırların o kadar da “seksi” olmadığını ve dar iç çamaşırı giyen erkeklerin çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşayabileceklerini söylüyor.

  Amerika Birleşik Devletlerinin saygın bilim merkezlerinden biri olan Harvard Üniversitesi Çevre Sağlığı Bölümü tarafından yapılan bir araştırmada, 2000 ve 2017 yılları arasında Massachusetts General Hospital’daki tüp bebek merkezine başvuran 646 erkekten elde edilen veriler incelenmiştir. Bu erkeklerin iç çamaşırı tercihlerini analiz eden araştırmacılar sıkı iç çamaşırı giyenlerin sperm sayısının, “boxer” giyenlerden %17 daha az olduğunu saptamıştır. Bu ilginç araştırmayı yürüten Dr. Jorge Chavarro, kendisiyle yapılan bir söyleşide slip iç çamaşırı giyenlerin sperm sayısındaki bu azalmanın çok da ciddi bir durum olmadığını belirtiyor ancak bebek sahibi olmak isteyen erkeklere “boxer” alışverişine çıkmalarını öneriyor. “Ben olsam, bebek yapma denemelerine başlamadan en az 3 ay önce gidip kendime en rahatından boxer iç çamaşırlar alırdım” diyen Dr. Chavarro, sperm oluşumu için bu sürenin kritik olduğunun altını çiziyor.

Slip iç çamaşırların nasıl sperm oluşumunu etkilediği tam olarak bilinmiyor. Bu tür çamaşırların testisleri vücuda daha yakın tutarak onların fazla ısınmasına yol açabileceği ve bu durumun sperm üretiminde bozulmaya neden olabileceği öne sürülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen slip iç çamaşırların spermlerin şekil ya da hareket yetenekleri üzerinde hiçbir etkilerinin saptanamadığını da belirtmek gerekiyor. Bu durum da sayıları azalsa da spermlerin yumurtayı dölleme yeteneğinin azalmadığını gösteriyor.

Dar iç çamaşırların gerçekten çocuk sahibi olmak üzerine olumsuz bir etkisi olup olmadığını ortaya koymak için başka çalışmalara ihtiyaç olduğu muhakkak. Ancak bu çalışmalar yapılana kadar sperm sayılarında azalma olan erkeklerin slip iç çamaşırlar yerine daha bol “boxer”lar tercih etmeleri mantıklı olacaktır.

Kaynak:

1. Type of underwear worn and markers of testicular function among men attending a fertility center. Human Reproduction, pp. 1–8, 2018. https://doi.org/10.1093/humrep/dey259

2. Sperm May Like Boxers Better Than Briefs. Reuters Health Information. https://www.medscape.com/viewarticle/900459?src=soc_tw_180810_mscpedt_news_mdscp_boxers&faf=1

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment