Aseksüellik Nedir?
Makaleler
Aseksüellik Nedir?

Genel olarak aseksüellik, cinsel ilişki isteğinin bulunmaması olarak tanımlanır. Aseksüel kişilerin cinselliğe dair olumsuz duygu veya düşünceleri yoktur. Sadece herhangi bir cinsel arzu hissetmezler.

Aseksüelliğin farklı formaları vardır. Bazı aseksüel kişiler partnerleri için güçlü romantik hislere sahiptir. Ancak, bu duygular herhangi bir cinsel istek barındırmaz ve cinsellik her iki taraf için de öncelikli bir konu değildir. Bazı aseksüeller ise cinsel beklentileri olan partnerlerini memnun etmek için kendilerini zorlayarak cinsel ilişkide bulunur. Uzun süreli birliktelik yaşadıktan sonra cinsel dürtüler geliştiren aseksüel kimseler de mevcuttur.

Aseksüeller genellikle bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duymazlar. Bu kimseler için cinsel ilişki yaşamamak herhangi bir sorun teşkil etmez. Buna karşın, bazı aseksüel bireyler cinsel isteksizlikleri nedeniyle büyük sıkıntı içerisine girebilirler. Bu kişilerde altta yatan tıbbi bir problem varsa bu durumun tedavisi gerekebilir. Menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler, testosteron düşüklüğü ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar cinsel isteği azaltarak aseksüelliğe neden olabilir. Ayrıca antidepresanlar, bazı tansiyon ilaçları, östrojen içeren doğum kontrol hapları ve prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da cinsel istekte azalmaya yol açabilir.

Cinsel istekte azalma her zaman altta yatan bir hastalık olduğu anlamına gelmez ve yaşamsal değişikliklerin sonucunda da ortaya çıkabilir. Örneğin yeni bebek sahibi olan partnerler kendilerini cinsel ilişkide bulunmak için çok yorgun hissedebilirler. İlişkilerinde problem yaşayan çiftler ise kendilerini cinsel ilişkiye hazır hissetmeyebilir.

Düşük cinsel istek veya aseksüellik nedeniyle sıkıntı yaşayan çiftler, muhtemel nedenlerin araştırılması amacıyla deneyimli bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bazen, kullanılan ilaçlarda yapılan küçük bir değişiklik ya da cinsel terapi çiftlerin cinsel yaşamlarında belirgin düzelmelere yol açar.

Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu

 

Kaynaklar:

SexHealthMatters.org

“Asexuality and HSDD | Did You Know?”

http://www.sexhealthmatters.org/did-you-know/asexuality-and-hsdd-did-you-know 

“Did You Know? – Do Asexuals Masturbate?”

http://www.sexhealthmatters.org/did-you-know/did-you-know-do-asexuals-masturbate 

“What is Asexuality?”

(June 24, 2014)

http://www.sexhealthmatters.org/sex-health-blog/what-is-asexuality 

Southwest Journal

Allyn, Rachel

“Am I asexual?”

(February 14, 2017)

http://www.southwestjournal.com/voices/2017/02/am-i-asexual/ 
 
İletişime Geç