Genital Bölgede Siğil Neden Çıkar?
Makaleler

Siğil en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Bu nedenle cinsel açıdan aktif bireylerin bu cilt lezyonuna yol açan insan papilloma virüsüne maruz kalmaları ihtimali fazladır. Her yıl yaklaşık olarak 360.000 kişide genital siğil ortaya çıkar ve bu durum özellikle kadınlarda önem arz eder.

HPV Nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV) etkilediği anatomik bölgede deriden kabarık lezyonlara neden olur. Bu virüsün 150’den fazla türü vardır ve bunlardan kırk kadarı cinsel organları, rahim ağzını ve anüs açıklığını etkileyebilir.

HPV Nasıl Teşhis Edilir?

HPV tanısı genellikle lezyon alanı incelenerek konur ve genelde siğillerin biyopsiyle değerlendirilmesine gerek yoktur. Ancak siğillerin kanserli olmasından endişe ediliyorsa biyopsi gerekebilir. Biyopsi sırasında küçük bir doku parçası alınır ve mikroskop altında incelenir.

HPV’den Korunma?

Prezervatifler HPV’ye yakalanma riskini azaltmaya ve partnere yayılmasını engellemeye yardımcı olur. Ancak HPV, prezervatif tarafından kapsanmayan alanlarda mevcut olabilir.

Eğer bir erkekte HPV varsa, bu virüsün kadın partnerde yol açabileceği serviks kanserinin erken teşhisi için ‘PAP Smear’ testi faydalı olacaktır. Ayrıca rahim ağzından alınan hücrelerdeki HPV tiplerini tanımlamak için DNA testi yapılabilir. Bu test, serviks kanseri gelişimiyle ilişkili HPV enfeksiyonu türlerine sahip kadınların belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

HPV Kansere Yol Açar Mı?

Birçok HPV enfeksiyonu kendini sınırlamakta ve asemptomatik olarak seyretmektedir. Kanserle yüksek ilişkili HPV türleri Tip-16 ve Tip-18’dir. Bu alt tipler serviks, penis, vulva, vajina, anal kanal ve orofaringeal bölgelerde kansere yol açabilir.

HPV Aşısı Nedir?

Vücut savunma sistemini HPV virüsüne karşı bağışık hale getirmek için son yıllarda geliştirilen ve özellikle kansere neden olan HPV virüslerine yönelik aşılar mevcuttur. Erkekler ve kızlar için aşı rutin olarak bu virüslere maruz kalmadan önce (11-12 yaşlarında) uygulanmaktadır. Her ne kadar 26 yaşından sonra HPV aşılarının yapılması önerilmese de bu yaştan sonra da aşının koruyucu olabileceğine dair raporlar mevcuttur.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

Hızlı ve kalıcı tedavi için aşağıdakileri içeren çeşitli prosedürler uygulanmaktadır:

  • Cerrahi olarak siğillerin çıkartılması
  • Siğillerin dondurulması (Kriyoterapi)
  • Siğillerin koterize edilmesi
  • Yüzeyel ilaç uygulaması (Imiquimod %3,75 veya %5 Krem, Podofilox %0,5 solüsyon veya jel, Sinecatechins %15 merhem)

Anal bölgede siğilleri olan birçok kişide parmakla rektal muayene, standart anoskopi veya yüksek çözünürlüklü anoskopiyle anal kanalın muayenesi gerekmektedir.

 
İletişime Geç