Her Varikosel Mutlaka Ameliyat Edilmeli Midir?
Makaleler

Varikosel her erkekte mutlaka ameliyat ile düzeltilmesi gereken bir durum değildir. Varikosel ameliyatı kararı hastanın yaşına, varikoselin derecesine, çocuk sahibi olma isteğine, testislerdeki ağrının ciddiyetine veya testosteron seviyelerine bağlıdır.

Varikosel ameliyatının testis fonksiyonlarını belirgin şekilde iyileştirerek bozulan sperm parametrelerini ve azalan testosteron seviyelerini düzelttiğine dair çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle varikoseli olan kimselerde testislerde herhangi bir bozukluk olup olmadığını anlamak için sperm analizi, testis hacmi ölçümü ve kan testleri yapmak gerekir. Eğer bu değerlendirmelerde herhangi bir bozukluk saptanırsa testisteki hasarın daha ileri boyutlara ulaşmasını önlemek için varikosel ameliyatı gerekir.

Yapılan sperm analizi ve kan testlerinde herhangi bir problem saptanmaması durumunda varikosel ameliyatının gerekli olup olmadığı tartışmalı bir konudur. İleride ortaya çıkabilecek testis hasarının önüne geçmek için yapılacak ameliyatın faydaları ve riskleri, ameliyatı gerçekleştirecek cerrah ile etraflı şekilde tartışılmalıdır ve karar hastayla birlikte verilmelidir.

İletişime Geç