Normal bir cinsel ilişki ne kadar sürede sonlanır?
Makaleler
Normal bir cinsel ilişki ne kadar sürede sonlanır?

Cinsel ilişkinin ne kadar sürmesi gerektiği konusunda kesin bir kural yoktur. Cinsel ilişki süresi her ilişkide, aşağıda sıralanan faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir:

  • Tercihler: Bazı çiftler cinsel ilişkinin hızlı sonlanmasını tercih ederken, bazıları ise cinsel ilişkinin uzun sürmesini ister.
  • Koşullar: Genç ve yoğun çalışan çiftler, fırsat bulduklarında kısa süreli cinsel birliktelikler yaşayabilir. Hafta sonları ise daha fazla zamanları olduğundan tüm günlerini yatakta geçirebilirler.
  • Yaş ve Sağlık Durumu: İnsanlar yaşlandıkça cinsel açıdan uyarılmak ve orgazma ulaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyulur.

Bilimsel olarak cinsel ilişki süresi sıklıkla vajen içi boşalma gecikme süresi (IELT) ile ölçülür. Bu süre, penisin vajinaya ilk girdiği andan erkek partnerin boşaldığı zamana kadar geçen süredir.

2005 yılında gerçekleştirilen ve 5 farklı ülkedeki 500 çiftin değerlendirildiği bir araştırmada, ortalama boşalma süresinin 5,4 dakika olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizden de deneklerin yer aldığı bu çalışmada Türk çiftlerin ortalama 3,7 dakikada boşaldığı tespit edilmiş ve bu değerin çalışmaya katılan diğer ülkelerden (Hollanda, İngiltere, ABD, İtalya) belirgin olarak daha düşük olduğu saptanmıştır.

İlişki yaşayan eşlerin cinsel ilişki süreleri konusundaki tercihleri farklılık gösterebilir. Bu  durumda çiftlerin ilişki süresi konusunu tartışmaları ve birbirlerinin beklentilerini dikkate almaları gerekir. Haftanın bazı günlerinde daha hızlı seks yapmak, tatil günlerinde ise yatakta daha fazla vakit geçirmek makul bir çözüm olabilir. Ancak ilişki süresinde sorun yaşayan çiftlerin cinsel sağlık sorunları konusunda deneyim sahibi bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.KAYNAKLAR:
About.com
Silverberg, Corey
“How Long Does Sex Last?”
 http://sexuality.about.com/od/sexualhealthqanda/f/howlongsexlast.htm 
The Journal of Sexual Medicine
Marcel D. Waldinger, MD, PhD, et al.
“ORIGINAL RESEARCH—EJACULATION DISORDERS: A Multinational Population Survey of Intravaginal Ejaculation Latency Time”
(Full-text. First published online: April 25, 2005)
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1743-6109.2005.00070.x/full
 
İletişime Geç