Penis Protezi – Mutluluk Çubuğu Hangi Erkeklere Gerekir?
Makaleler
Penis Protezi – Mutluluk Çubuğu Hangi Erkeklere Gerekir?

Mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penis protezi, sertleşme (iktidarsızlık) problemi yaşayan erkeklerde cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonu sağlayan bir cihazdır. Her ne kadar penis protezi ameliyatından sonra hastalar bu cihazdan yüksek oranda memnun kaldıklarını belirtseler de, bu protezler herkes için uygun bir tedavi seçeneği değildir.

Penis protezi nasıl yerleştirilir?

Diğer sertleşme bozukluğu tedavilerinin aksine, bu protezlerin yerleştirilmesi basit bir ameliyat gerektirmektedir. Bu işlem sırasında penisin sertleşmesini sağlayan süngerimsi dokunun (corpora cavernosum) içi boşaltılır ve  oluşturulan boşluğa iki adet silindir yerleştirilir. Bu silindirler bükülebilir çubuklar şeklinde olabileceği gibi, cinsel ilişki sırasında şişirilebilen yapılar da kullanılır.

Kimlere penis protezi ameliyatı yapılır?

Penis protezi ameliyatı sertleşme bozukluğu tedavisinde son çare olarak düşünülür ve diğer tedavi seçenekleri (ilaçlar, enjeksiyonlar ve vakumlu ereksiyon cihazları vb) denendikten sonra uygulanır.

Penis protezi ameliyatının başarı oranı nedir?

Penis protezi ameliyatları genellikle yüksek başarı oranlarına sahiptir. Bu ameliyat sonrası hastaların büyük kısmı cinsel duyu, orgazm ve boşalmanın ameliyat öncesi dönem ile aynı olduğunu ifade etmektedirler.

Penis protezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Penis protezleri bir çok hastada iyi sonuçlanıyor olsa da, ameliyat yerinde enfeksiyon oluşabilir veya protezlerde mekanik arıza ortaya çıkabilir. Çok nadiren içine protez yerleştirilen penisin boyunda bir miktar kısalma meydana gelebilir. Bu riskler nedeniyle penis protezi ameliyatı olmayı düşünen erkekler bu kararlarını hekimleriyle ve eşleriyle.

İletişime Geç