Prostat büyümesi cinsel performansı etkiler mi?
Makaleler

Prostat hastalıkları cinsel hayatı olumsuz şekilde etkileyebilir. Büyük prostatı olan bazı erkeklerde erektil disfonksiyon (iktidarsızlık, sertleşme bozukluğu) ve boşalma (ejakülasyon) problemleri oluşabilir.

Benign prostat hiperplazisi, ileri yaşlardaki erkeklerde boyutu büyümüş prostat için kullanılan tıbbi bir terimdir. Büyüyen prostat idrar yoluna (üretraya) baskı yaparak idrar yapma problemlerine yol açar. Bu rahatsızlığın hem kendisi hem de tedavi seçenekleri çeşitli cinsel sorunlara neden olabilir:

İlaçlar: 5-alfa redüktaz inhibitörleri (finasterid, dutasterid) ve alfa-blokerler (tamsulosin, silodosin vb) prostat büyümesi için sıkça kullanılan ilaçlardır. Ancak 5-alfa redüktaz inhibitörleri erkeklerde cinsel isteği azaltır ve ereksiyon sorunlarına yol açabilir. Alfa blokerler ise daha ziyade boşalma problemlerine neden olur.

Prostat ameliyatı: İdrar kanalının (üretra) genişlemesini sağlamak amacı ile uygulanan transüretral prostatektomi (Transurethral resection of the prostate/TURP) ve prostat insizyonu (Transurethral incision of the prostate/TUIP) ameliyatlarından sonra hastalarda boşalma problemleri izlenebilir (meni gelmemesi – retrograt ejekülasyon). Ayrıca bu hastalar nadiren de olsa ereksiyon problemlerinden yakınabilir

Meninin boşalma sırasında dışarı çıkmaması (retrograt ejekülasyon) durumunda mesaneye kaçan semen ilk idrar ile birlikte dışarı atılır. Bu durum hastanın çocuk sahibi olmak istemesi durumunda tedavi gerektir.

Bazı hekimler sertleşme bozukluğu ile birlikte prostat şikayetleri olan hastaların tedavisi için bir fosfodiesteraz tip 5 inhibitörü olan tadalafil ilacını reçete etmeyi tercih eder. Bu ilacın günlük kullanımının işeme şikayetlerini azaltırken sertleşme problemlerini de iyileştirdiği kaydedilmiştir.

 
İletişime Geç