Seks spor performansını etkiler mi?
Makaleler
Seks spor performansını etkiler mi?

Fiziksel egzersiz öncesi cinsel ilişkinin sportif performansı etkileyip etkilemediği yıllardır tartışılmaktadır. Bu nedenle bazı sporcular ve antrenörler sportif müsabakalar öncesi cinsel ilişki yasağı uygularlar. Örneğin geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz efsane boksör Muhammed Ali’nin, çıkacağı maçlardan önceki 6 haftalık sürede herhangi bir cinsel faaliyette bulunmadığı söylenir. Ancak bazı sporcular da cinsel ilişkinin atletik performanslarını olumlu yönde etkilediğine inanır. Amerikan futbolu oyuncusu Joe Namath’ın maça çıkmadan önce daha iyi performans sergilemek için birçok kez cinsel ilişkide bulunduğu bilinmektedir.

Birçok erkek sporcu, performans öncesi cinsel ilişkiye ara vermenin kendilerini daha agresif hissettirdiğini ve mukavemetlerini arttırdığını ileri sürer. Bu artmış enerji düzeyinin, cinsel ilişkiye ara verildiğinde yükselen testosteron seviyelerine bağlı olduğu fikri yaygındır. Fakat cinsel ilişkiye ara vermenin testosteron düzeylerine etkisi net olarak bilinmemektedir. Diğer yandan bazı sporcular düzenli olarak sex yapmanın, bir spor müsabakası veya egzersize başlamadan önce rahatlatıcı etki sağladığını ve performansları sırasında konsantrasyonlarını arttırdığını düşünmektedirler.

Cinsel ilişkinin spor performansı üzerine herhangi bir etkisi olup olmadığının incelendiği bilimsel araştırmalar, egzersiz öncesi cinsel ilişkinin erkeklerin enerji düzeyini veya gücünü etkilemediğini göstermektedir. Maalesef cinsel ilişkinin kadın sporcuların performansı üzerindeki etkisini inceleyen geniş çaplı çalışmalar bulunmamaktadır.

Birçok uzman, cinsel ilişkinin sporcu performansına zarar vermediğini düşünmekte ancak cinsel ilişkiyle ilgili diğer faktörlerin (sigara-alkol tüketimi, uyku düzeninde bozukluk vb.) fiziksel ve ruhsal yorgunluğa neden olabileceğini iddia etmektedir. Uzmanlar ayrıca atletik performanstan birkaç saat önce gerçekleştirilen cinsel birlikteliğin de performans üzerine olumsuz etkileri olabileceğini belirtmektelerdir. İlişki sırasında yükselen kalp atış hızının normale dönmesi ve vücudun yeniden dinlenme durumuna gelmesi zaman alır. Sporcunun yorgun bir vücut ile yapacağı performans da optimal düzeyde olmaz.

Sonuç olarak, atletik performans öncesi cinsel ilişkide bulunup bulunmama kararı sporcunun kendisine bırakılmalıdır. Yeterli uykunun alınması, sağlıklı beslenme ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulması halinde sportif faaliyet öncesi cinsel ilişkide bulunmanın genel performans üzerine olumsuz bir etkisi görülmemektedir.

Kaynaklar:

CNN.com

Howard, Jacqueline

“The myth of sex and athletic performance, finally explained”

(August 8, 2016)

http://www.cnn.com/2016/08/08/health/sex-olympics-athletic-performance/

Men’s Fitness

Schultz, Rachael

“How sex affects your workout”

(No date provided)

http://www.mensfitness.com/women/sex-tips/how-sex-affects-your-workout

SexHealthMatters.org

“Sex Before Sports”

http://www.sexhealthmatters.org/did-you-know/sex-before-sports

“Sexual Activity and Athletic Performance”

http://www.sexhealthmatters.org/did-you-know/sexual-activity-and-athletic-performance-did-you-know

 
İletişime Geç