Sertleşme Bozukluklarında “Şok Dalga Tedavisi” Nedir?
Makaleler

Halk arasında “iktidarsızlık“ olarak da adlandırılan sertleşme bozukluğu her erkeğin korkulu rüyasıdır. Toplum tabanlı bir çok çalışma 40 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık olarak %30’unun sertleşme sorunu yaşadığını, yaş ilerledikçe bu problemin daha da arttığını ortaya koymuştur. Her ne kadar sertleşmeyi iyileştiren Viagra türevi haplar cinsel sağlık alanında bir devrim yarattıysa da, bu tedaviler kullanıldığı sürece etki gösterir ve sertleşme sorununu tamamen ortadan kaldırmaz. Bu nedenle de hastaların yarıdan fazlası belli bir süre sonra etkili olsalar bile bu ilaçları kullanmayı bırakır.

Vücut dışından şok dalgaları uygulayarak bazı böbrek taşları tedavi edilebilir. ”Taş kırma” adı da verilen bu tedaviyi alan hastaların böbreklerinde yeni damarların oluşması,  Şok Dalga Tedavisi”nin kemik kırıklarında, kas-iskelet sistemi bozukluklarında, kalp-damar hastalıklarında ve iyileşmeyen yaralarda kullanılmasına vesile olmuştur.

Peniste ereksiyondan sorumlu damarların azalması sertleşme bozukluğuna yol açar. Halk arasında “iktidarsızlık“ olarak da adlandırılan sertleşme bozukluğu, 40 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık olarak %30’unda mevcuttur ve ilerleyen yaş ile birlikte sıklığı artar. “Şok Dalga Tedavisi” uygulanan bölgelerden büyüme faktörlerinin salınması ve yeni damar-sinir yapılarının oluşması, bu tedavinin sertleşme bozukluğu yaşayan erkeklerde de kullanılmasının önünü açmıştır. Yaklaşık 5 senedir sertleşme bozukluklarının iyileştirilmesinde kullanılan “Şok Dalga Tedavisi”ne ilişkin çalışmaların derlendiği makalemiz Nature Reviews adlı saygın üroloji dergisinde yayınlanmıştır. Her ne kadar kısa dönemdeki etkinliğinin son derece yüksek olduğu rapor edilse de, “Şok Dalga Tedavisi”nin uzun dönemdeki etkinliğine ilişkin ileri klinik çalışmalar gereklidir.

Kaynak

Fode M, Hatzichristodoulou G, Serefoglu EC et al. Low-Intensity shockwave therapy for erectile dysfunction? is the evidence strong enough? Nat Rev Urol. https://www.nature.com/articles/nrurol.2017.119.epdf
 
İletişime Geç