Her ne kadar bazı deneysel çalışmaların bulgularına göre birtakım gıdalar sertleşme bozukluğuna iyi geliyor gibi görünse de, bu alanda kanıt düzeyi yüksek klinik araştırmaların sayısı oldukça azdır.
Ocak 2016’da yapılan ilginç bir çalışmanın sonuçları American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlandı. Bu çalışmada flavonoid adı verilen antioksidanları içeren gıdaları tüketen erkeklerin, diğer erkeklere nazaran daha iyi cinsel fonksiyonları olduğu kaydedildi. Önceki yıllarda yapılan bazı araştırmalar da flavonoid içeren gıdaların şeker ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltabileceğini göstermişti. Böylelikle flavonoid içeren gıdaların, kalp – damar hastalıkları ile yakından ilişkili olan sertleşme bozukluğunu da önleyebileceği tezi geçerlilik kazandı.

Flavonoidler narenciye, yaban mersini, çilek, elma, armut, kiraz, böğürtlen, turp ve fıstık gibi bazı bitkilerde yoğun miktarda bulunuyor. Ayrıca bazı çaylar, şifalı otlar ve şarap da flavonoid ihtiva ediyor. Bu nedenle bilim insanları, kalp sağlığı ile birlikte cinsel sağlığını korumak isteyen beylere özellikle meyve, sebze, tahıllar ve zeytinyağı içeren Akdeniz tipi diyet ile beslenmeyi öneriyor.

Diyetin sertleşme bozukluğu ile ilişkisi nedir?

Bir erkek cinsel olarak uyarıldığında penisi kanla dolar ve penis belirli bir süre sonra cinsel birleşme için gerekli sertliğe ulaşır. Sertleşme bozukluğu sorunu olan birçok erkekte penise gelen kan akışı zayıftır. Diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi bazı tıbbi durumlarda sertleşme için gerekli olan kan damarlarında ve ereksiyondan sorumlu olan sinirlerde de tahribat izlenir.

Sağlıklı bir diyet vücudumuzu formda tutar. Dengeli bir Akdeniz diyeti erkeklerin sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine, kan şekerini kontrol altında tutmalarına ve kan dolaşımını bozabilecek kalp – damar hastalıkları riskini azaltmalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte düzenli egzersiz, sigarayı bırakma ve stresin önlenmesi gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleri de sağlıklı bir cinsel yaşam için önemlidir.

 

KAYNAKLAR:
 The American Journal of Clinical Nutrition
 Cassidy, Aedín, et al.
 “Dietary flavonoid intake and incidence of erectile dysfunction”
 (Full-text. January 13, 2016)
 http://ajcn.nutrition.org/content/103/2/534.full.pdf+html

HealthDay via The Chicago Tribune
 Thompson, Dennis
 “Can berries, citrus help prevent impotence?”
 (January 18, 2016)
 http://www.chicagotribune.com/lifestyles/health/sc-hlth-0127-berries-impotence-20160127-story.html

International Society for Sexual Medicine
 “What lifestyle changes can men make to improve their erectile function?”
 http://www.issm.info/education-for-all/sexual-health-qa/what-lifestyle-changes-can-men-make-to-improve-their-erectile-function

LiveScience
 Szalay, Jessie
 “What Are Flavonoids?”
 (October 20, 2015)
 http://www.livescience.com/52524-flavonoids.html

University of East Anglia
 “Blueberries associated with reduced risk of erectile dysfunction”
 (Press release. January 13, 2016)
 https://www.uea.ac.uk/about/-/blueberries-citrus-fruits-and-red-wine-associated-with-a-reduced-risk-of-developing-erectile-dysfunction

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment