erken boşalma

Son yıllarda medikal estetik alanında yüzdeki kırışıklıkları gidermek için yaygın olarak kullanılan Botox (botulinum toksini), aslında birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de uygulanabiliyor. Bugün Botox enjeksiyonları migren, aşırı terleme, idrar kaçırma, kas spazmları ve şaşılık gibi bir çok rahatsızlığın giderilmesi için başarılı bir şekilde kullanılmakta. Temelde kasları zayıflatarak etki gösteren botox özellikle nörolojik hastalıklarda etkili çözümler sunmakta.

Botox enjeksiyonları cinsel sağlık alanında da git gide popüler hale gelmekte. Bazı çalışmalar vajen etrafındaki kasların istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkinin mümkün olamadığı vajinismus tedavisinde Botox enjeksiyonunun bu kasları gevşetebileceğini göstermiştir. Bununla beraber Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirdiğimiz bir araştırma ile, boşalma (ejakülasyon) refleksinden sorumlu olan bulbokavernöz kasa Botox enjeksiyonu yaparak deney farelerinde boşalma süresinin geciktirilebildiğini ortaya koyduk.

Bu deneyimizin umut verici sonuçlarını dikkate alan ilaç firmaları tarafından yürütülen klinik araştırmalar henüz neticelenmedi (a safety and efficacy study of Botox in premature ejaculation). Ancak araştırmacılardan edindiğimiz bilgiler erken boşalma problemi yaşayan hastaların bir kısmının bu tedaviden fayda gördükleri yönünde.

Erken boşalma rahatsızlığında botox tedavisinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasından önce, bu tedavi şeklinin etkinliği ve güvenirliğini ortaya koyacak daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç olduğu açık. Ancak erken boşalma için elde olan diğer tedavi alternatiflerini (lidokain içeren spreyler, dapoksetin içeren ilaçlar, anti-depresanlar gibi) kullanan ve bu tedavilerden fayda göremeyen hastalar gerçekten botox enjeksiyonları ile sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata kavuşabilir.

KAYNAKLAR

http://www.mensjournal.com/health-fitness/articles/should-you-try-botox-for-premature-ejaculation-w201539

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2625012/Thats-new-wrinkle-Botox-injections-tested-help-men-longer-bedroom.html

http://www.ibtimes.co.uk/could-botox-help-men-avoid-premature-ejaculation-1448031

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01917006

Pacik, P. T. (2011). Vaginismus: Review of current concepts and treatment using Botox injections, bupivacaine injections, and progressive dilation with the patient under anesthesia. Aesthetic Plastic Surgery35(6), 1160-1164.

Serefoglu, E. C., Hawley, W. R., Lasker, G. F., Grissom, E. M., Mandava, S. H., Sikka, S. C., … & Hellstrom, W. J. Effect of Botulinum‐A toxin injection into bulbospongiosus muscle on ejaculation latency in male rats. J Sex Med. 2014 Jul;11(7):1657-63. doi: 10.1111/jsm.12553.

Serefoglu EC, Silay MS. Botulinum toxin-A injection may be beneficial in the treatment of life-long premature ejaculation. Med Hypotheses. 2010 Jan;74(1):83-4. doi: 10.1016/j.mehy.2009.07.038

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment