erken boşalma

Erken boşalma bir erkeğin 1-3 dakikadan daha önce boşalması ve bu durumdan sıkıntı duyması olarak tanımlanabilir. Erkekler arasında son derece sık rastlanılan bu cinsel sağlık problemi kişinin parterinde de rahatsızlığa neden olur ve ilişkilerde sorunların başlamasına yol açabilir.
Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin bir kısmı kendi kendilerine bu durumla başa çıkma yolları geliştirebilirler. Ancak bazı erken boşalma hastalarında bu yöntemler işe yaramaz ve ilaç tedavisi gerekebilir.

Günümüzde erken boşalma tedavisi için onaylı tek ilaç dapoksetin adlı bir selektif seratonin geri alım inhibitörüdür (SSRI). Dapoksetin oldukça hızlı etki gösterir ve ilişkiden 1-2 saat önce kullanılması önerilir. Dapoksetin erken boşalma hastalarında ilişki süresini 2-3 kat uzatır ancak bazı kişilerde mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısına yol açabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca dapoksetin tedavisine psikologlar tarafından uygulanan davranış terapisinin eklenmesinin erken boşalma tedavi başarısını arttırabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.

Her ne kadar sağlık otoriteleri tarafından onaylanmamışsa da, erken boşalma tedavisinde kullanılabilecek bir diğer ilaç tramadoldür. Tramadol ağrı için reçete edilen bir ilaçtır ancak bazı doktorlar erken boşalma tedavisinde de bu ilaca başvurmaktadır. Klinik araştırmalar tramadolun erken boşalma tedavisinde etkili olduğunu kanıtlamışsa da, bu ilacın neden olduğu yan etkiler problem yaratabilir (sertleşme bozukluğu, mide bulantısı, kusma, kabızlık, baş ağrısı, kaşıntı ve uyku hali gibi). Bununla birlikte bu ilacın bağımlılık yaratma potansiyeli ve solunum sıkıntıları konusunda da yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ocak 2015’te, Britanyalı araştırmacılar tarafından yayınlanan bir analizde tramadolun etkinliği ve güvenirliği hakkında kesin bilgiler elde edilememiştir.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler kendileri için en uygun tedavi alternatifini öğrenmek için bu konuda uzman bir hekime başvurmalıdır. Dapoksetin ve tramadolun yanı sıra psikoterapi, topikal anestetik kremler ve anti-depresanlar gibi diğer olası tedavi seçeneklerini tartışmak faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment