erken boşalma

Erken boşalma (prematür ejakülasyon) sorunu, erkeklerin %20-30’unda görülebilen bir cinsel sağlık problemidir. Tanımı üzerinde çeşitli tartışmalar devam etse de, cinsel ilişki süresi 1-3 dakikanın altında olan erkeklerin erken boşaldıkları kabul edilir. Her ne kadar erken boşalma tedavisi için his azaltıcı psikoterapi, spreyler, kremler, anti-depresanlar, sertleşme bozukluğu ilaçları ve ağrı kesiciler gibi bir çok tedavi yöntemi önerilse de, erken boşalma sorunu yaşayan hastaların büyük çoğunluğu bu tedavilerden memnun kalmazlar.

Boşalma (ejakülasyon), cinsel ilişki sırasında pelvik taban kaslarının ritmik olarak kasılması ile gerçekleşen bir reflekstir. Erken boşalma hastalarında bu kasların fazla çalıştığı ve bu nedenle boşalma süresinin kısaldığı teorisi ortaya atılmıştır. Boşalmadan sorumlu olan bazı kas gruplarının botulinum toksini (Botox) ile zayıflatılmasının boşalma süresini uzatabileceğini bir deneysel çalışma ile 2012 yılında ispatladık. Bu çalışmanın umut vadeden sonuçlarını inceleyen bir grup mühendis ile birlikte kaleme aldığımız bir makalede, elektrik stimülasyonu ile boşalmadan sorumlu kasların sürekli kasılı halde tutulmasının boşalma refleksini geciktirilebileceği hipotezini yayınladık.

Tıp alanındaki kullanımı 1700’lü yılların sonlarına kadar dayanan elektrik stimülasyon tedavileri bugün fizyoterapistler tarafından kas ve eklem bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak uygulanmakta. Bu etkin ve güvenilir tedavi şeklinin erken boşalma hastaları için faydalı olup olmadığını anlamak için klinik araştırmalarımız devam etmekte.

Kaynak:

https://authors.elsevier.com/a/1V-xc15pGbrok~

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment