Çin’de yapılan ve sonuçları henüz yayınlanan bir klinik araştırmanın bulgularına göre, yeni tip corona virüsü (SARS-CoV-2) bulaşmış olan ve COVID-19 nedeniyle tedavi almış erkekler, hastalığı atlatmış olsalar bile menilerinde bu virüse ait genetik materyali (SARS-CoV-2 RNA) taşıyabiliyorlar. Bu bulgular, corona virüsün cinsel yolla bulaşma riskine ilişkin kaygıları arttırıyor.

 

Shangqiu Şehir Hastanesinde yürütülen bu ilginç çalışmada, corona virüs nedeniyle tedavi gören 38 erkek hastanın sperm örnekleri incelenmiştir. Hastalığın başlangıç evresinde olan 15 hastanın 4’ünde, iyileşmekte olan 23 hastanın ise 2’sinde corona virüse ait genetik materyal saptanmıştır. Bu sonuçlar, COVID-19 nedeniyle tedavi edilmiş 12 hastanın dahil edildiği ve sperm örneğinde corona virüse rastlanmayan önceki çalışmanın sonuçlarından farklıdır. Önceki çalışmada, hastalığı hafif atlatan erkekler tamamen iyileştikten sonra sperm alınmıştır. Ancak daha çok deneğin dahil edildiği yeni yapılan çalışmada, halen hastanede tedavi gören ve durumu ciddi olan erkek hastalardan meni örneği alınmıştır. Bu nedenle yeni yayınlanan çalışma için toplanan sperm örneklerinde corona virüs RNA’sına rastlanmış olabilir.

 

Her ne kadar corona virüsün erkek üreme sistemi organlarında çoğalma ihtimali olmasa da, bu virüsün hücre içine girmesini sağlayan ACE adlı proteinin testis dokusunda da bulunduğu ve corona virüs ailesinin diğer türlerinin testisleri etkileyebildikleri biliniyor. Tıpkı göz, plasenta, cenin ve merkezi sinir sistemi gibi testislerin de vücut bağışıklık sisteminden korunaklı bir doku olduğunu kaydeden uzmanlar, bağışıklık sisteminin erişemediği testis bölgelerinde virüsün kendini uzun yıllar saklayabileceğini öne sürüyor. Ebola ve Zika gibi virüslerin de erkek üreme sistemine yerleştiğinin altını çizen uzmanlar, bu virüslerle enfekte olan erkeklerin hastalığı atlattıktan aylar sonra menilerinde virüse rastlanabildiğini hatırlatıyorlar.

 

Bu bulguların ne şekilde yorumlanacağı konusunda tıp otoriteleri halen fikir birliği içinde değil. Menide virüse ait genetik materyalin saptanmasının, COVID-19 enfeksiyonuna yol açabilecek virüs bulunduğu anlamına gelmediğini kaydeden araştırmacılar, corona virüsün cinsel yolla bulaşabildiğine dair herhangi bir veri bulunmadığını belirtiyor. Yine de corona virüs bulaşan ve COVID-19 hastalığını atlatan erkeklerin, tamamen iyileşene kadar güvenli cinsel ilişki kurallarına riayet etmeleri gerekiyor.

 

Kaynaklar

  1. Li D, Jin M, Bao P, Zhao W, Zhang S. Clinical Characteristics and Results of Semen Tests Among Men With Coronavirus Disease 2019. JAMA Netw Open.2020;3(5):e208292. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.8292

 

  1. Song C, Wang Y, Li W, et al. Absence of 2019 Novel Coronavirus in Semen and Testes of COVID-19 Patients [published online ahead of print, 2020 Apr 16]. Biol Reprod. 2020;ioaa050. doi:10.1093/biolre/ioaa050

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment