kahve günüHer ne kadar kahvenin ilk olarak ne zaman tüketilmeye başladığı ile ilgili çeşitli rivayetler olsa da, milattan sonra ilk yüzyıllarda Etiyopyalı çobanların ilk kahve tiryakileri olduğu görüşü yaygındır. Kahve çekirdeklerini yiyen keçilerin fazla hareket ettikleri ve gece uyumadıklarını gören bu çobanların manastırlardaki rahiplere gözlemlerini aktardıkları ve böylece bu “mucize  çekirdekler”in serüveninin başladığı sanılmaktadır.

Kahve tüketiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri uzun süredir bilim insanları tarafından araştırılan bir konudur. Son yıllarda yapılan çalışmalar, günde 1 bardak kahvenin karaciğer hastalıklarını önleyebileceğini ortaya koymuştur. Bir başka çalışmada ise kahve tüketimi ile rahim kanseri riski arasında ters bir ilişki olduğu ve daha çok kahve tüketen kadınların bu kansere yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kahve ağız-gırtlak kanserleri, pankreas kanseri, melanoma ve kolorektal kanserlerden de koruyucu olabilir.

Kahve tüketimi bir çok ürolojik hastalık açısından da faydalı etkiler gösterir. Bu alanda yapılan bir çok araştırma, her gün 1 bardak kahve içmenin prostat kanseri riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte kahve tüketiminin böbrek taşı oluşumunu önlediğine dair yayınlar da mevcuttur. Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen “National Health and Nutrition Examination Survey”(NHANES) çalışmasının bulgularına göre günde 2-3 bardak kahve içmek, sertleşme bozukluğu riskini %42 oranında azaltmaktadır.

Ancak aşırı kahve tüketiminin özellikle iyi huylu prostat büyümesi veya aşırı aktif mesanesi olan kişilerde idrar sıkışması, sık idrara çıkma, gece idrar için uyanma (noktüri) ve bazen de idrar kaçırma gibi problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Kahvenin bu olumlu etkileri nasıl ortaya çıkardığı tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Ancak kahvenin anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği, akciğer fonksiyonlarını iyileştirmesi, insülin duyarlılığını arttırması ve depresyonu azaltması bu faydalı etkilerden sorumlu olabilir.

KAYNAK

Alicandro G1Tavani ALa Vecchia C. Coffee and cancer risk: a summary overview. . Eur J Cancer Prev. 2017 Sep;26(5):424-432. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000341.

Loftfield EFreedman NDGraubard BIGuertin KABlack AHuang WYShebl FMMayne STSinha R. Association of Coffee Consumption With Overall and Cause-Specific Mortality in a Large US Prospective Cohort Study. Am J Epidemiol. 2015 Dec 15;182(12):1010-22. doi: 10.1093/aje/kwv146. Epub 2015 Nov 27.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment