“Kalp dostu” diyetler son zamanlarda hem bilim hem de medya dünyasında popüler hale geldiler. Her gün televizyonlarda ve gazetelerde Akdeniz tipi diyetin genel sağlık açısından önemli olduğuna ilişkin çok sayıda yayına rastlıyoruz. Peki bu diyetlerin aynı zamanda sperm dostu olduklarını da biliyor muydunuz?

 

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında “Human Reproduction” adli saygın bir dergide yayınlanan makalenin sonuçlarına göre sağlıklı diyetle beslenen erkeklerin sperm kaliteleri, abur cubur yiyen erkeklerin sperm kalitelerine oranla çok daha iyi. Yaşları 18 ile 23 arasında değişen 209 erkek üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bu çalışmada, Akdeniz tipi diyet ile beslenenler ve sağlıksız gıdalar ile beslenenlerin sperm sayıları karşılaştırılmıştır. Akdeniz tipi diyet ile beslenen erkeklerin sperm sayı ve kalitesinin diğer grupta yer alan erkeklerden çok daha iyi olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, bu sağlıklı diyetlerin sadece kalp rahatsızlıkları için değil üreme sistemi için de faydalı olduğunu göstermiştir. Akdeniz tipi diyetle beslenen öğrencilerin sperm sayılarının, sağlıksız beslenenlere oranla %65 daha fazla olduğu saptanmıştır. Ek olarak sperm hareketliliğinde %74 ve normal şekilli sperm sayısında da %31’lik bir fark olduğu da görülmüştür. Bu bulgular “kalp dostu” olarak nitelenen Akdeniz tipi diyetin aynı zamanda “sperm dostu” olduğunu da göstermiştir.

 

Her ne kadar bu alanda daha kesin kanıya varmak için daha fazla sayıda çalışmalara ihtiyaç olsa da, sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersizin sperm kalitesi üzerindeki olumlu etkisi artık herkesçe kabul ediliyor. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin beslenmelerine de dikkat etmeleri, sigara gibi zararlı alışkanlıkları terk etmeleri ve daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemeleri öneriliyor. Bununla birlikte bazı sperm bozukluklarının sadece sağlıklı beslenme ile düzeltilemeyeceğinin altını çizen uzmanlar, bir yıldır herhangi bir korunma yöntemi uygulamamalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin zaman kaybetmeden bir üroloji veya kadın-doğum uzmanına başvurmalarını öneriyor.

 

Referanslar

  1. Ana Cutillas-Tolín, Evdochia Adoamnei, Eva M Navarrete-Muñoz, Jesús Vioque, Miriam Moñino-García, Niels Jørgensen, Jorge E Chavarro, Jaime Mendiola, Alberto M Torres-Cantero. Adherence to diet quality indices in relation to semen quality and reproductive hormones in young men. Human Reproduction, Volume 34, Issue 10, October 2019, Pages 1866–1875,
  2. Salas-Huetos A, James ER, Aston KI, Jenkins TG, Carrell DT. Diet and sperm quality: Nutrients, foods and dietary patterns. Reprod Biol. 2019 Sep;19(3):219-224.
  3. McPherson NO, Shehadeh H, Fullston T, Zander-Fox DL, Lane M. Dietary Micronutrient Supplementation for 12 Days in Obese Male Mice Restores Sperm Oxidative Stress. Nutrients. 2019 Sep 12;11(9).

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment