Son yıllarda tıp alanında yaşanan umut verici gelişmeler sayesinde artık bir çok kanser türünün tedavisi mümkün. Ancak bu tedaviler sırasında uygulanan kemoterapi ilaçları, hormon düzenleyiciler ve radyoterapi protokolleri hastalarda bazı yan etkilere yol açmakta ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte. Hem erkek hem de kadın hastalarda kanserin kendisinin veya kanser tedavisinin yol açabileceği en önemli sorunlardan birisi kısırlık problemdir.

Hastalar arasında yapılan birçok araştırma, kanser tedavisi nedeniyle duyulan en büyük pişmanlığın cinsel fonksiyonlardaki bozulma ve kısırlık nedeniyle ortaya çıktığını göstermekte. Hem hastanın hem de hekimin sadece kanser hastalığına odaklanması ve tedavi sonrasında ortaya çıkabilecek yan etkileri göz ardı edebilmesi nedeniyle bu hayal kırıklıkları maalesef sıklıkla yaşanmakta. Oysa ki kanser tedavisinden önce alınacak bazı önlemler ile kanser hastalarının tedavi sonrasında çocuk sahibi olmaları mümkün.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan ve sonuçları Ağustos 2017’de yayınlanan bir araştırma, üreme yaşında olan kanser hastalarının sadece yarısının kanser tedavisine bağlı kısırlık problemi konusunda yeterince bilgilendirildiğini ortaya koydu. Kanser ile uğraşan hekimlerin büyük kısmının kanser tedavisi nedeniyle kısırlık oluşabileceğini gündeme dahi getirmediğini kaydeden bu çalışmada, tedavi öncesi uygulanabilecek yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek vs) hakkında hastaların yeterince bilgilendirilmediği gösterildi.

Oysa ki kanser hastalığı ve kanser tedavisi, üreme yaşında olan hastaların %50 ila %75 kadarında kısırlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (The American Society of Clinical Oncology – ASCO) kanser hastalarının olası kısırlık problemi hakkında olabildiğince erken bilgilendirilmesi ve lüzumu halinde bu hastaların yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek) uygulanan merkezlere yönlendirilmesi gereğinin altını çizmiştir.

Umarız ki bu çalışma, üreme çağında olan erkek ve kadın kanser hastalarına uygulanacak herhangi bir tedavi öncesinde hekimlerin kısırlık problemini önlemek için olası tedavi alternatifleri konusunda hastaları daha etkin biçimde bilgilendirmelerine vesile olur.

KAYNAK

Logan S, Perz J, Ussher J, Peate M, Anazodo A. Clinician provision of oncofertility support in cancer patients of a reproductive age: A systematic review.
Psychooncology. 2017 Aug 1. doi: 10.1002/pon.4518.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment