Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Bu kansere neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de yaş, ırk, coğrafi konum ve genetik faktörlerin prostat kanseri oluşumunda rol oynayabileceği ileri sürülmüştür.

Yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir klinik çalışmada, bu faktörlerin yanı sıra erkek infertilitesinin (kısırlığının) da prostat kanseri ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Kalifornia eyaletindeki 15 infertilite merkezinde, 1967-1998 yılları arasında kısırlık sebebiyle değerlendirilen 22.562 erkeğin tıbbi kayıtlarını inceleyen araştırmacılar ilginç veriler ortaya koymuşlardır.

İnfertilite nedeniyle tedavi uygulanan bu erkeklerdeki prostat kanseri sıklığının, toplum genelindeki prostat kanseri sıklığından farklı olmadığını gösteren araştırmacılar, infertilite problemi yaşadıktan sonra ortaya çıkan 168 prostat kanseri vakasının özelliklerini analiz etmişlerdir. Yapılan kapsamlı değerlendirmede kısırlık sorunu yaşayan infertil erkeklerdeki prostat kanserlerinin, toplum genelinde görülen prostat kanserinden 2.6 kat daha fazla tehlikeli olduğu saptanmıştır.

Bu çalışma sonuçları kısırlık problemi yaşayan erkeklerde görülen prostat kanserinin daha yüksek riskli olduğunu ortaya koyması açısından önemlidir. Gerçekten de erkek infertilitesi, klinik olarak önemli prostat kanseri gelişiminde erken tanımlanabilir bir risk faktörü olabilir. Bu bulgular doğrultusunda, infertilite ve prostat kanserinin arasındaki muhtemel ilişkinin mekanizmalarında rol oynayan ortak biyolojik yollara odaklı ek araştırmalar yapılmalıdır. Bu sonuçlar doğrulanırsa, infertil erkeklerin prostat kanseri açısından taraması sırasında dikkatli olunması gerekebilir.

KAYNAK:

Walsh TJ et al. Increased Risk of High-Grade Prostate Cancer Among Infertile Men. Cancer. 2010 May 1; 116(9): 2140–2147.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment