Editörlüğünü Sandro C. Esteves, Chak-Lam Cho, Ahmad Majzoub ve Ashok Agarwal’ın üstlendiği “Varikosel ve Erkek İnfertilitesi” adlı kitap, Springer yayınevi tarafından 12 Eylül 2019 tarihinde yayınlandı. Erkek infertilitesine ilişkin problemlerin başında gelen varikosel sorununun tüm boyutlarıyla ele alındığı bu saygın kitapta, tekrarlayan (nükseden) varikosel tedavisini Dr. Ege Can Şerefoğlu kaleme aldı.

 

Testise giden toplar damarların genişlemesi olarak tanımlanan varikosel durumu, androloji pratiğinin en sık rastlanılan problemlerinden biridir (https://drserefoglu.com/varikosel-nedir/). Genç erkeklerin yaklaşık olarak %15’inde görülen varikosel, infertilite (kısırlık) problemi ile başvuran erkeklerde %30 sıklıkla görülür. Ergenlik çağlarında başlayan varikoselin ne şekilde teşhis ve tedavi edileceği tartışmalıdır (https://drserefoglu.com/ergenlik-cagindaki-erkeklerde-varikosel-nasil-teshis-tedavi-edilir/). Ancak bir kişide ileri derecede (grade 3) varikosel varsa ve bu varikosel sperm parametrelerinde bozukluk yaratıyorsa mutlak suretle ameliyat edilmelidir. (https://drserefoglu.com/her-varikosel-mutlaka-ameliyat-edilmeli-midir/)

 

Varikoseli olan bir kişi ameliyat edildikten sonra, daha önce gözden kaçan toplar damarlarda genişleme olabilir. Varikosel nüksü olarak adlandırılan bu durum %10-%30 oranında görülür. Özellikle şiddetli varikoseli olan genç erişkinlerin ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilen nüks varikosel durumu, uygulanan varikosel ameliyatın tekniğine ve varikosel ameliyatını yapan cerrahın tecrübesine de bağlıdır. Mikroskop kullanmaksızın gerçekleştirilen ve kasık bölgesinin aşağısından yapılan varikosel ameliyatlarından (makroskopik inguinal veya subinguinal varikoselektomi) sonra daha sık rastlanan nüks varikosel  tablosu, açık retroperitoneal veya laparoskopik varikosel onarımlarından ve mikroskopik varikoselektomi işlemlerinden sonra daha nadir görülür.

 

Nüks varikosel her koşulda tedavi edilmesi gereken bir durum değildir. Varikoseli olan bir kişi, ilk varikosel ameliyatından sonra hala çocuk sahibi olamıyorsa veya varikosele bağlı diğer şikayetleri ortadan kalmadıysa, tekrar eden varikosel mutlaka yeniden ameliyat edilmelidir. Bu durumda açık varikoslektomi, laparoskopik varikoselektomi veya varikosel embolizasyonu gibi tekniklere başvurulabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment