Evet. Erkekler yaşlandıkça genellikle penisinin görünüm ve işlevlerinde değişiklikler olduğunu fark ederler. Kırklı yaşlardan sonra testosteron seviyeleri erkeklerde düşmeye başlar. Yaşlanmanın doğal bir sonucu olan bu durum genital bölgeleri etkiler. Ayrıca birçok orta-ileri yaşlı erkekte diyabet ve kalp hastalıkları gibi kan dolaşımını etkileyebilecek sağlık sorunları da “penisin yaşlanması”na neden olur. Pelvik taban kaslarındaki yaşa bağlı zayıflama da hem sertleşme (ereksiyon) hem de boşalma (ejakülasyon) ile ilgili sorunlarla kendini gösterebilir.

Yaşlanan Peniste Ortaya Çıkabilecek Değişiklikler Nelerdir?

  • Renk değişikliği: Penise gelen kan miktarında azalma penisin renginin soluklaşmasına neden olur.
  • Boyut değişikliği: Düşük testosteron seviyeleri ve azalmış kan akımı penisin boyutunda değişikliğe neden olabilir. Birçok erkek için bu durum büyük bir endişe kaynağıdır ancak pek çok partner için penis boyutu o kadar da önemli değildir. Karın bölgesindeki yağlanma artışı da penisin gerçekte olduğundan daha küçük görünmesine yol açabilir. Bu durum erkeğin bir miktar kilo vermesi ile düzelir.
  • Penisin eğrilmesi: Bazı erkeklerde penisin içinde sert plaklar oluşabilir ve bu plaklar nedeniyle peniste eğrilikler ortaya çıkar. Bu duruma Peyronie hastalığı denir ve özellikle hastalığın başlangıç döneminde oldukça ağrılı olabilir. Bazen eğrilik cinselliği zorlaştırabilir ve hatta imkânsız hale getirebilir. Neyse ki bu hastalığın tedavisi mümkündür ve penislerinde eğrilik ya da sert plaklar fark eden erkekler bu durumu doktorlarıyla konuşmalıdır.
  • Sertleşme ve boşalma problemleri: Yaşlanan erkeklerde sertleşme (ereksiyon) ve boşalma (ejakülasyon) daha fazla zaman alır ve daha fazla cinsel uyarılma gerektirebilir. Bu durum rahatsızlığa neden oluyorsa farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Özellikle diyabet veya kalp rahatsızlığı varlığında bu tür problemler daha sık görülür.

Penisin Yaşlanması Geciktirilebilir Mi?

Penisin yaşlanmasını engellemek için alınabilecek bir çok önlem mevcuttur. Sağlıklı bir diyet izlemek, düzenli egzersiz yapmak ve obeziteden korunmak penis fonksiyonlarını korumak için ilk yapılması gereken değişikliklerdir. Diyabetin kontrol altına alınması ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçların özenle seçilmesi penisin yaşlanma riskini azaltabilir. Tüm bu önlemlere rağmen sertleşme bozukluğu, geç boşalma veya Peyronie Hastalığından şikayetçi olan kişilerin bir hekim ile görüşmeleri ve hastalıkları için uygun tedavi alternatiflerini tartışmaları gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment