Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie hastalığı penisin içinde beliren kemik benzeri sert plakların, peniste deformasyona neden olmasıyla karakterize bir hastalıktır. Çeşitli epidemiyolojik çalışmalar Peyronie hastalığı sıklığının %3-10 arasında olduğunu ve bu sıklığın yaşla birlikte arttığını ortaya koymuştur. Ayrıca diyabet, kalp – damar hastalıkları veya prostat ameliyatı olan kişilerde de Peyronie hastalığı riskinin daha fazla olduğu görülmüştür.

Peyronie Hastalığı Nasıl Oluşur?

Her ne kadar Peyronie hastalığına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, anormal yara iyileşmesinin penis içerisinde kollajen depolanmasına yol açtığı ileri sürülmektedir. Bu kollajen depolarının yarattığı penis eğriliği hastalarda ciddi duygusal gerginlik yaratır ve cinsel hayatı olmuşuz yönde etkiler. 

Peyronie Hastalığı Sertleşme Bozukluğuna Neden Olur Mu?

Peyroni hastalığı şikayetiyle doktora başvuran hastaların büyük kısmında sertleşme bozukluğu, sertleşme bozukluğu şikayetiyle gelen hastaların da büyük kısmında  Peyronie hastalığı saptanmaktadır. Ancak bu iki hastalığın birbiriyle bağlantısının ne şekilde olduğu uzun yıllardır tartışılmaktadır. Bazı araştırmacılar Peyronie hastalığı problemi yaşayan erkeklerin penislerindeki eğriliğin, ereksiyon sırasında kanın penisten dışarı kaçışına yol açtığını iddia etmişlerdir. Bunun aksine penis eğriliğinin kan kaçışıyla bir alakasının olmadığını iddia eden diğer araştırmacılar Peyroni hastalığı olanların ilerlemiş yaşları, cinsel ilişki sırasında hissettikleri ağrı ve hastalığın yaratmış olduğu gerginlik nedeniyle sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) problemi yaşandığını iler sürmüşlerdir.

Araştırmamızın Sonuçları

Bu belirsizliğe cevap bulabilmek maksadıyla yaptığımız araştırmada 832 Peyronie hastasının verilerini inceledik. Cinsel ilişki sırasındaki ağrı şiddetinin ve Peyronie hastalığı nedeniyle yaşanan gerginlik boyutunun ereksiyon kalitesiyle direkt ilişkili olduğunu gözlemledik. Bunun aksine plak varlığının, eğrilik derecesinin ve peniste kısalma olmasının sertleşme bozukluğu ile doğrudan ilişkili olmadığını; ancak bu problemlerin Peyronie hastalığı nedeniyle duyulan gerginliğin boyutunu arttırabileceğini ortaya koyduk.

Bu çalışmanın bulguları Peyronie hastalığı olan erkeklerde sadece penis eğriliğinin düzeltilmesinin yeterli olmadığını, bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin ruhsal açıdan da desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Hastaların cinsel ilişki sırasında duydukları ağrının azaltılması için ilaç tedavisi verilmesi ve hasta partnerinin de bu sürece dahil edilmesi önemlidir. Ancak bu destek tedavileriyle uygulanacak cerrahi işlemler Peyronie hastalarında sertleşme bozukluğunun önüne geçebilir.

Kaynak:

http://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(17)30566-6/pdf

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment