İlk çağlardan beri insanoğlu sertleşme bozukluğunu giderici etkin tedaviler aramaktadır. Bu maksatla yüzyıllardır çeşitli ilaçlar, merhemler, ameliyatlar denenmiştir. Maalesef bu tedavi metotlarının büyük bir çoğu herhangi bir işe yaramamıştır ve “iktidarsızlık” olarak adlandırılan sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) için etkili bir tedavinin bulunması ancak 1999 yılında gerçekleşebilmiştir.

Her ne kadar eczanelerde, süpermarketlerde ve hatta benzin istasyonlarında bile sertleştirici olduğu iddia edilen jel, krem, sprey gibi ürünlerin satışı gerçekleştiriliyorsa da, bu ürünlerin hemen hiçbiri etkili bir tedavi alternatifi değildir. Her ne kadar 1996 ve 2006 yıllarında yapılan iki çalışmada penis içindeki damarları genişleten maddelerin penis üzerine sürülmesinin sertleşmeyi iyileştirebildiği iddia edilse de, bu çalışmaların sonuçları başka araştırmacılar tarafından teyit edilmemiştir. Bir çok ilaç firması sertleştirici kremler ve spreyler üzerinde çalışmalarına devam etmektedir ancak Amerikan Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından onaylanmış herhangi bir topikal (cilt üzerine uygulanan) sertleştirici ürün bulunmamaktadır. Bu nedenle Avrupa ve Amerika Üroloji Dernekleri tarafından düzenli olarak yayınlanan sertleşme bozukluğu kılavuzlarında ilk başta uygulanması gereken birinci basamak tedavilerin ağızdan alınan viagra benzeri ilaçlar olması gerektiğinin altı çizilmektedir. Bu tedaviden fayda görmeyen hastaların penis içine yapılan enjeksiyon uygulamaları, vakum ereksiyon cihazları veya şok dalga tedavisi gibi alternatifleri denemesi gerekir. Bunların da etkisiz kaldığı durumlarda penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatları uygulanmalıdır.

Unutmamak gerekir ki, sertleşme bozukluğu bir hastalık değil, bir çok hastalığın teşhis edilmesine olanak veren bir bulgudur. Bu nedenle sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin, altta yatan kalp, tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği ve hatta kanser gibi hastalıkların erkenden teşhis ve tedavi edilmesi için bir üroloji / androloji uzmanına başvurması gerekir. Marketlerden alınan sertleştirici kremlerin kendisi sağlığı bozabileceği gibi, sertleşme bozukluğuna yol açan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesini de geciktirebilir.  Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin kendi kendilerine tedavi arayışına girişmeden önce bu alanda uzmanlık sahibi olan hekimlere başvurmaları önem arz eder.

Kaynaklar

Gomaa Adel, Shalaby Mohamed, OsmanMohamed, Eissa Mohamed, Eizat Alaa, MahmoudMostafy et al. Topical treatment of erectile dysfunction: randomised double blind placebo controlled trial of cream containing aminophylline, isosorbide dinitrate, and co-dergocrine mesylateBMJ  1996;  312 :1512

 

Padma-Nathan H, Yeager JL. An integrated analysis of alprostadil topical cream for the treatment of erectile dysfunction in 1732 patients. Urology. 2006;68(2):386‐391. doi:10.1016/j.urology.2006.02.027

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment