prostat kanseriBoston Üniversitesi Halk Sağlığı Departmanı tarafından yapılan bir çalışma sonucuna göre, EVET… 1992 – 2010 yılları arasında takip edilen 31.925 erkeğin sağlık verilerini inceleyen araştırmacılar, ayda en az 21 kez boşalan erkeklerin ayda 4 – 7 kez boşalanlarla mukayese edildiğinde %20 oranla daha az prostat kanserine yakalandığını saptamışlardır.

Sık boşalan hastaların daha obez olmalarına, daha fazla alkol tüketmelerine, daha çok sigara içmelerine ve daha sık cinsel yolla bulaşan hastalık geçirmelerine rağmen daha az prostat kanserine yakalanmasının ilginç bir bulgu olduğunu kaydeden araştırmacılar, güvenli cinsel aktivitenin prostat sağlığı açısından faydalı olabileceğinin altını çizmektedir.

Her ne kadar sık boşalmanın hangi mekanizmalarla kişiyi prostat kanserinden koruyabileceği tam olarak ortaya konmamış olsa da, araştırmacılar prostat salgılarında biriken kanserojen maddelerin çevre dokulardaki hücrelerde tahribata yol açabileceğini ileri sürmüşlerdir. ‘Prostat durgunluk hipotezi’ olarak adlandırılan bu teorinin doğruluğunun kanıtlanması için iyi tasarlanmış klinik araştırmalara ihtiyaç olduğu açıktır.

Kaynak:
Eur Urol. Published online March 29, 2016. Abstract

 

Erken Boşalma tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment