varikosel

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, EVET. Testislere giden toplar damarlarda bozukluk saptanan (varikoseli olan) kişilerde diyabet, lipid bozuklukları ve yüksek tansiyon gibi damarsal / metabolik hastalıkların gelişme olasılığını daha yüksek bulan araştırmacılar, varikosel hastalarının bu açıdan bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Erkeklerin yaklaşık yüzde 15’inde varikosel olarak adlandırılan genişlemiş testis damarları olduğu tahmin edilmektedir. Varikosel genellikle sol testiste ortaya çıkar ve testiste ağrıya, sperm bozukluğuna, düşük testosteron seviyelerine ve etkilenen testiste küçülmeye (atrofi) neden olabilir. 2001 yılından 2009 yılına kadar 4.400’den fazla varikoseli olan erkeği uzun yıllar takip eden Amerikalı araştırmacılar, bu kişilerde ortaya çıkan hastalıkları varikoseli olmayan kişilerle mukayese ettiler. Araştırmacılar, varikoselsiz erkeklerle karşılaştırıldığında, varikoseli olan erkeklerde kalp hastalığı görülme sıklığının daha yüksek olduğunu saptadılar. Bununla birlikte diyabet ve yüksek kolesterol (hiperlipidemi) görülme sıklığı da varikoseli olan hastalarda daha fazlaydı. Çalışmanın alt grup analizlerinde herhangi bir belirti vermeyen (asemptomatik) varikoseli olan kişilerin ileride yaşayacağı sağlık sorunları, bverikoseli olmayan kişilerden farklı bulunmadı. Ancak kısırlık ve hayalarda ağrıya neden olan varikosel saptanan erkeklerin ileride kalp hastalıkları geçirme belirgin biçimde yüksek olduğu kaydedildi.
Bu sonuçlar belirgin varikoseli olan hastaların kalp-damar hastalıkları ve diyabet açısından daha yüksek riske sahip olduğunu ortaya koydu ve varikosel teşhisinin ileride ortaya çıkabilecek bir kalp hastalığının habercisi olabileceği fikri doğrulandı. İleride bu tür sağlık problemleri yaşamak istemeyen varikosel hastalarının düzenli beslenme ve egzersiz programlarına dikkat etmeleri gerekir.

Kaynak:
 The association between varicocoeles and vascular disease: an analysis of U.S. claims data.
 Wang NN, Dallas K, Li S, Baker L, Eisenberg ML. Andrology. 2017 Dec 1. doi: 10.1111/andr.12437.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment