vazektomi

Soru: Bekar erkekler vazektomi yaptırabilir mi?
Cevap: Bekar erkeklerin vazektomi yaptırmasında bir sakınca yoktur. Ancak çocuk sahibi olmayan bekar erkeklerin vazektomi yaptırmadan önce dikkatlice düşünmeleri tavsiye edilir.

Soru: Vazektomi acılı bir yöntem midir?
Cevap: Vazektomi genellikle lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Vazektomi işlemi sırasında birkaç saniye hafif-orta şiddette bir ağrı hissedilebilir. Vazektomi operasyonundan birkaç gün sonra testislerde ağrı oluşabilir. Erkekler operasyondan sonra en az 24 saat dinlenmeli, birkaç gün ağır bedensel egzersiz ve cinsel aktiviteden kaçınmalıdır.

Soru: Vazektomi olan erkekler boşalabilir mi?
Cevap: Vazektomi olan erkekler cinsel aktivitelerine normal şekilde devam eder ve boşalabilirler. Vazektomi sadece meninin içine spermin gelişini engeller. Meninin sadece yüzde 2-5 kadarını sperm hücreleri oluşturduğu için menide herhangi bir hacim eksikliği fark edilmez.

Soru: Vazektomi sonrası sperm üretimi devam eder mi?
Cevap: Evet, vazektomi sonrası testislerde sperm üretimi devam eder.

Soru: Vazektomi sonrası üretilen spermler nereye gidiyor?
Cevap: Vazektomi sonrası testislerde üretilen spermler, sperm kanallarından ilerlemezler ve testislerde kalırlar. Daha sonra bu spermler zamanla geri emilirler.

Soru: Vazektomiden sonra meninin sperm hücrelerinden arınması ne kadar sürer?
Cevap: Vazektomi işleminden sonra sperm kanallarındaki spermlerin vücuttan atılması yaklaşık 15-20 boşalma gerektirir. Bu süre zarfında gebelikten korunmak için alternatif doğum kontrol yöntemleri kullanmak gerekir. Vazektomi işleminden 2-3 ay sonra, boşalmada hala sperm olup olmadığını görmek için bir meni örneği verilmelidir.

Soru: Vazektomiden sonra testosteron seviyesinde bir düşme olur mu?
Cevap: Vazektomi operasyonunun testosteron seviyesini veya cinsel isteği azalttığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Soru: Vazektomi gebeliği önlemede yüzde 100 başarılı mıdır?
Cevap: Vazektomi işlemi %99 başarılı bir doğum kontrol yöntemidir.

Soru: Vazektomi ile bağlanan kanallar geri açılabilir mi?
Cevap: Vazektomi ile bağlanan kanallar vazovazostomi adı verilen bir ameliyat ile tekrardan bağlanabilir. Böylelikle testislerde üretilen spermler yeniden açılan kanallar vasıtası ile boşalma esnasında penisten atılır. Ancak bu işlem vazektomiden daha karmaşık, uzun ve maliyetlidir. Mikro cerrahi yöntemlerin kullanıldığı vazovazostomi işleminden sonra çoğu erkekte sperm sayısının kademeli olarak arttığı gözlenmektedir.

Soru: Vazovazostomi sonrası gebelikte başarı oranı nedir?
Cevap: Vazovazostomi sonra gebelikte başarı oranı değişkenlik göstermektedir. Vazektomiden sonra geçen zaman ve ilerleyen yaş faktörleri başarı düzeyini etkilemektedir. Vazovazostomi ile başarı oranı %85 dolaylarındadır ve gebelikte başarı oranı her 100 çiften 55 kadarında gerçekleşmektedir. Vazovazostomi işleminin başarılı olmadığı durumlarda farklı üreme teknikleri (tüp bebek) kullanılarak gebelik sağlanması hedeflenir.

Soru: Vazektomiden sonra prostat kanseri riski yükselir mi?
Cevap: Şu ana kadar vazektomi ile prostat kanseri arasında ilişki gösteren tutarlı bir kanıt bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment