“Peyronie Hastalığında Şok Dalga Tedavisi” Adlı Kitap Bölümümüz Yayınlandı
Haberler
“Peyronie Hastalığında Şok Dalga Tedavisi” Adlı Kitap Bölümümüz Yayınlandı

Peyronie Hastalığı, orta yaşlı erkeklerde görülen ve peniste eğrilme ile kendini gösteren bir bağ dokusu hastalığıdır. Her ne kadar Peyronie Hastalığına tam olarak neyin sebep olduğu bilinmese de, cinsel ilişki sırasında peniste oluşan ufak yırtılmaların iyileşmesindeki bozukukların, penis içinde plakların ortaya çıkmasına yol açabileceği bildirilmiştir. Bu plaklar da ereksiyon sırasında penisin tam olarak esnemesine olanak vermez ve penis eğrilikleri ortaya çıkar.

 

Peyronei Hastalığının tedavisinde altın standart cerrahidir. Kısa olan penis tarafının uzatılması veya karşı tarafın cerrahi müdahalelerle kısaltılması ile peniste düzleşme sağlanır. Son yıllarda bu plakların erimesi için geliştirilen kollajenaz adlı enzimin kullanıldığı iğne tedavileri de yurt dışında uygulanmaktadır.

 

2010 yılında sertleşme bozukluklarının düzeltilmesi için geliştirilen şok dalga tedavisi, penis içinde yeni damarların oluşmasına imkan vererek ereksiyon kalitesini iyileştirir. Her ne kadar bu tedavi şeklinin Peyronie Hastalarında da fayda edebileceği ileri sürülse de, yapılan klinik araştırmalar bu kanıyı destekler nitelikte değildir. Şok dalga tedavisinin hastalığın başlangıç evresinde belirgin olan penis ağrısının azaltılmasında fayda sağlayabileceğini ortaya koyan araştırmalar, hastalığın ileri evrelerinde eğriliğin şok dalga tedavisi ile düzeltilemeyeceğini göstermektedir.

 

Bu konuyu tüm ayrıntılarıyla incelediğimiz kitap bölümümüz, “Peyronie’s Disease: Pathophysiology and Treatment” adlı kitapta yayınlandı. Kitaba bu linkten ulaşabilirsiniz:

 

https://www.elsevier.com/books/peyronies-disease-pathophysiology-and-treatment/russo/978-0-12-819468-3

İletişime Geç