Vazektomi Nedir?
Areas of expertise
Vazektomi Nedir?
Vazektomi Nedir?

Vazektomi, aile planlaması için erkeklere uygulanan basit bir cerrahi işlemdir. Cinsel ilişki sırasında testislerden penise sperm taşıyan tüplerin bağlanması ile gerçekleştirilir.

Vazektomi işlemi sonrasında erkekler ek bir doğum kontrol yöntemine ihtiyaç duymaksızın eşleriyle birlikte olabilir.

Vazektomi Nasıl Uygulanır?

Vazektomi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Haya bölgesine yapılan ufak bir kesi ile tüpler bulunur ve kesilerek bağlanır. Yapılan kesi çok küçük ise dikişlere ihtiyaç olmayabilir. Dikiş atılacak bir büyüklükte kesi varlığında eriyebilen dikişler veya özel bir cerrahi bant kullanılmalıdır. İşlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

İşlemden sonra birkaç gün süren rahatsızlık hissi veya morarma olabilir. Bu durum normalde hızlı bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. İşlem sonrası bir hafta kadar sıkı iç çamaşırı giymek rahatsızlık hissinin giderilmesinde yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra dört hafta kadar ağır kaldırmaktan ya da yorucu egzersiz yapmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Vazektomi İşleminin Riskleri Nelerdir?

Vazektomi sonrası çoğu erkekte herhangi bir problem görülmez. Nadiren aşağıdaki problemler ortaya çıkabilir:

  • Herhangi bir işlem veya deride kesilmede ortaya çıkabilecek yara yeri enfeksiyonu
  • Ameliyat yerinde morarma (bir hafta kadar sürebilir)
  • Ağrı
  • Genel anestezi altında gerçekleşmişse anesteziye bağlı problemler.

Vazektomi Operasyonunun Başarısı Nasıl Anlaşılır?

Bazı spermler, vazektomiden sonraki birkaç hafta boyunca tüplerin içinde hayatta kalırlar. Bunlar operasyondan sonraki ilk birkaç hafta meninin içine geçebilir. Bu nedenle ameliyattan yaklaşık on iki hafta sonra bir meni testi yapılması ve sperm görülmemesi durumunda korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Eğer test sonucunda sperm hücrelerine rastlanırsa bir ay sonra sperm analizinin tekrarı gerekir. Hastalar bu süre boyunca ilave bir kontrasepsiyon yöntemi kullanmaya devam etmelidir.

Vazektomi Cinsel Hayatı Etkileyebilir mi?

Vazektominin cinsel performans ürerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Testislerde üretilen seks hormonları (örneğin testosteron) daha önce olduğu gibi kan dolaşımına geçer ve semen miktarı herhangi bir azalma fark edilmez. Diğer doğum kontrol yöntemlerinin endişesi veya rahatsızlığını ortadan kaldırıldığı için vazektominin cinsel hayat üzerine olumlu etkisi olduğu söylenebilir.

İletişime Geç